Wsparcie dla mam w czasie koronawirusa

Kochane Mamusie, w związku z wystąpieniem przypadków koronawirusa w Polsce wprowadza się dużo zmian, które mogą wzbudzać niepokój. W Szczecinie zawiesiliśmy warsztaty dla mam, które miałam przeprowadzić. Mam jednak nadzieję, że prędzej, czy później się odbędą.

Jestem tutaj dla Was, by okazać Wam wsparcie i zrozumienie.

Nie macie wpływu na to, że w szpitalach coraz częściej wprowadzają zakaz porodów rodzinnych i nie będziecie mogły rodzić z Tatą dziecka. To naturalne, że Wasze poczucie bezpieczeństwa jest zachwiane, że być może odczuwacie złość, rozczarowanie, smutek, żal i ciężko Wam pogodzić się z zaistniałą sytuacją. Te wszystkie emocje i poczucie niesprawiedliwości są normalne. To naturalna reakcja na nieprzewidywalne, niesprzyjające okoliczności. Nie macie wpływu na to jak działa szpital i zakazy jakie wprowadza.

To, na co macie wpływ to Wasze myśli, a co za tym idzie i emocje. Wciąż macie kontrolę nad swoim życiem, nad tym o czym myślicie i na czym koncentrujecie swoją energię.

Co możecie zrobić, by zachować spokój i zadbać o siebie i maleństwo w tym czasie?

  1. Wyraź swoje myśli i emocje – nazwij emocje, które towarzyszą Ci w związku z zaistniałą sytuacją, przypatrz się swoim myślom. Jeśli masz taką możliwość, opowiedz o nich zaufanej osobie. Możesz je również spisać na kartce. Nie oceniaj siebie negatywnie. Po prostu daj upust myślom i emocjom, które krążą Ci w głowie. Nazwij je, wyraź i poobserwuj. Zastanów się jaki niosą ze sobą komunikat. Czy informują Cię, że zaistniała sytuacja jest trudna do zaakceptowania, myślisz “dlaczego mi się to przytrafiło?”. A może pokazują, co jest dla Ciebie ważne? Chciałabyś, by ojciec Waszego dziecka był razem z Tobą podczas porodu, byście mogli przeżyć narodziny razem, byś mogła doświadczyć jego wsparcia i miłości? Czy jest Ci przykro, że taka możliwość została Ci odebrana? W obecnej sytuacji, to zupełnie naturalne, co odczuwasz i myślisz. Wyrażenie emocji i nazwanie myśli jest pierwszym krokiem do odzyskania równowagi.
  2. Zaakceptuj rzeczy na, które nie masz wpływu – nie masz wpływu na decyzje szpitali dot. obecności partnera podczas porodu, czy zakazu odwiedzin po porodzie. Pogódź się z faktem, iż nie zawsze wszystko idzie zgodnie z naszym planem.
  3. Zastanów się na co masz wpływ i wybierz rozwiązanie najlepsze dla Ciebie. Co możesz zrobić, by wzmocnić swoje poczucie bezpieczeństwa w zaistniałej sytuacji?

Masz wpływ na to, jak zareagujesz na informacje, które przychodzą z mediów. Masz wpływ na to, ile czasu poświęcasz na czytanie, oglądanie informacji dot. koronawirusa.

Masz wpływ na to, gdzie zdecydujesz się rodzić. Możesz dojechać do szpitala, gdzie nie ma zakazu rodzenia razem z partnerem. Nie wszystkie szpitale wprowadziły taki zakaz. Jeśli zależy Ci na porodzie z partnerem, możesz monitorować na bieżąco komunikaty w szpitalach w twojej okolicy. Możesz sporządzić listę szpitali w twojej okolicy, które pozwalają na udział partnera w porodzie. Możesz zastanowić się nad porodem w innym, dalszym szpitalu, który umożliwia poród razem z partnerem. Zanim zdecydujesz się na wyjazd, możesz zadzwonić i upewnić się, czy nadal oferują porody z bliską osobą, aby uniknąć rozczarowania, gdyby przepisy zmieniły się w ostatniej chwili.

Jeśli już będziesz rodzić w szpitalu bez partnera, może mógłby wspierać Cię w trakcie porodu przez kontakt telefoniczny i słuchawki bezprzewodowe? Możesz skorzystać z usług prywatnej położnej, którą znasz i mogłaby być obecna podczas Twojego porodu i zapewnić Ci poczucie bezpieczeństwa.

Możesz zdecydować się na poród w domu. Porody domowe dla zdrowej kobiety, z prawidłowo przebiegającą ciążą są równie bezpieczne jak poród w szpitalu. Możesz poszukać położnej przyjmującej porody domowe w Twojej okolicy. W krajach UE częściej niż w Polsce kobiety rodzą w domu.

Jak widzisz wciąż istnieje wiele możliwości, z których możesz skorzystać. Zastanów się:

  1. czego potrzebujesz?
  2. jaki scenariusz odpowiadałby ci najbardziej?
  3. co możesz zrobić, by go zrealizować?
  4. jak zareagujesz jeśli wystąpią trudności w jego realizacji?

Bądź przygotowana na różny przebieg sytuacji.

Sam poród jest żywiołem i bywa nieprzewidywalny, dlatego najcenniejsze co możesz dać sobie i maleństwu w obecnym czasie to SPOKÓJ i ZAUFANIE, że posiadasz wszystko, co potrzeba, by urodzić swoje dziecko. SKONCENTRUJ SIĘ na tym w jaki sposób możesz zapewnić sobie i maleństwu SPOKÓJ i RADOŚĆ w tym czasie, niezależnie od okoliczności.

Pamiętaj: jeśli chodzi o Twoją reakcję na to, na co nie masz wpływu, zawsze MASZ WYBÓR jakie myśli i uczucia będą Ci towarzyszyć w danej sytuacji i jak będziesz ją postrzegać – czy jako wyzwanie, któremu można sprostać, czy jako sytuację bez wyjścia i problem nie do rozwiązania.

Jeśli potrzebujesz rozmowy, a masz poczucie, że w bliskim Ci otoczeniu nie znajdziesz zrozumienia i wsparcia, napisz do mnie. Możemy umówić się na wirtualną konsultację. Jestem tu dla Ciebie.

Jeśli szukasz wsparcia i pomocy zajrzyj tutaj

Życzę Wam i sobie pogody ducha.

“Boże, użycz mi pogody ducha, abym godził się z tym, czego nie mogę zmienić, odwagi, abym zmieniał to, co mogę zmienić, i mądrości, abym odróżniał jedno od drugiego.”

Przesyłam spokój i pozytywną energię. Miejcie się dobrze.

Więcej o ciąży dowiesz się tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.