Aloha! Dzisiaj zabieram Was w podróż na Hawaje 🙂 Morze, piasek, palmy, ananasy, taniec hula i cudne girlandy z kwiatów. Oczyma wyobraźni już tam jestem 😉
Pierwsi polinezyjscy osadnicy przypłynęli tutaj około 500 roku, wraz z przywitaniem aloha! Idea aloha sprawia, że mieszkańcy wysp są szczęśliwi.
Aloha czyli co? Aloha niesie w sobie poczucie odpowiedzialności oraz bezinteresownej miłości. Pierwotnie słowo to odnosiło się do miłości między rodzicem a dzieckiem. Obecnie oznacza nie tylko serdeczne przywitanie, ale również miłość, szacunek, życzliwość, a także przebaczenie. Opisuje styl życia zgodny z naturą, harmonię, pokorę, cierpliwość.
Na Hawajach najczęściej ludzie przywitają Cię także gestem “shaka” polegającym na zwinięciu trzech środkowych palców i machaniu dłonią pozostałymi dwoma. Gest ten jako pierwszy pokazał starszy pan, który stracił środkowe palce i dlatego machał przechodniom pozostałymi dwoma, mimo okaleczonej ręki. Ludzie w geście solidarności z nim, odpowiadali mu w taki sam sposób. Czy to nie piękne? Dzisiaj “shaka” jest to znak, że zauważasz i doceniasz ludzi wokół siebie. Wdzięczność i uznanie to fundament hawajskiego szczęścia.
Ducha aloha odpowiada również za harmonię i życie w zgodzie z naturą, szczególnie z oceanem. Na Hawajach woda jest świętością, “ola alla wai” – woda to życie. Nic dziwnego, że jest to raj dla surferów. To tutaj narodzi się sufring, a pierwszym który pokazał go reszcie świata jest Duke Paoa Kahinu Mokoe Hulikohola Kahanamoku. Ciekawe co oznacza jego imię 😉 Duke jest nie tylko uważany za “ojca surfingu”. Był również wielokrotnym medalistą igrzysk olimpijskich w pływaniu. Grał w kliku filmach, pracował w policji, zrobił karierę w biznesie, lubił siatkówkę plażową. Na jego przykładzie widać, że wyluzowana surferska mentalność zawiera w sobie także pracowitość i działanie z dobrym nastawieniem i szacunkiem. Więcej informacji o Duku dostępnych w języku polskim znajdziecie tutaj i tutaj i na wikipedii
Aloha bazuje na współodczuwaniu i akceptacji, która pomaga spokojnie przyjmować rzeczywistość taką, jaka jest oraz pozwala godzić się z przeszłością. Niezwykłą satruszka Haleaka Iolani Pule znana jako “Aunty Aka” czyli cioteczka Aka szerzyła na świecie ducha aloha. Zapytana jak pogodzić ideę aloha z krzywdami jakie wyrządzono Hawajczykom odpowiedziała: “A jak inaczej świat dowiedziałby się o aloha? Jak moglibyśmy pamiętać, że w naszej naturze leży bezwarunkowa miłość? Wyzwania są naszymi najlepszymi nauczycielami – to one pokazują nam, czym tak naprawdę jesteśmy.” Tutaj cioteczka Aka śpiewa dla nas: https://www.youtube.com/watch?v=1ILGQIWmXBY Cudnie, nieprawdaż?
Idea aloha według cioteczki Aka zawiera się w starych hawajskich przysłowiach:
“Ua ola no i ka pane a ke aloha – W serdecznej odpowiedzi jest życie”
” ‘A’ ohe loa i ka hana a ke aloha – Miłość nie zważa na odległość”
“He ‘Olina Leo Ka Ke aloha – W głosie miłości słychać radość”
Co możemy zrobić by doświadczyć dzisiaj, w naszej jeszcze zimowej atmosferze ducha aloha? Mam dla Was pięć wskazówek:
1. Bądź życzliwy i serdeczny dla ludzi wokół.
2. Zadbaj o swoje otoczenie. Staraj się, na ile możesz żyć w harmonii z naturą i o nią dbać. Może zaczniesz od segregacji śmieci?
3. Akceptuj rzeczywistość taką jaka jest i pogódź się z przeszłością.
4. Zaprzyjaźnij się z wodą, poczuj ją na nowo. Idź popływać. Jeśli nie jesteś morsem i nie popływasz teraz w jeziorze lub morzu, to spróbuj w basenie.
5. Witaj ludzi z uczuciem wdzięczności i miłości – aloha!
Tak więc, miejmy radość w sercu i życzliwość i uśmiech jak pulchna cioteczka Aka z bujnymi, siwymi, kręconymi włosami. A może zatańczymy taniec hula? 😉
Udanego tygodnia w duchu aloha Wam życzę!
Ps. Jeśli chcecie doświadczyć szczęścia po grecku zapraszam tutaj: https://szczesciemamy.pl/?p=191