Co możesz dać swojemu dziecku?

W sytuacji niepewności, chaosu, dezinformacji szukamy wsparcia, zrozumienia, ukojenia. Dzieci, szczególnie te najmniejsze mimo, że być może nie rozumieją za bardzo tego, co się dzieje wokół, to odczuwają emocjonalną atmosferę w domu. Taka sytuacja ma miejsce, gdy jest napięta atmosfera między rodzicami, gdy najbliższe osoby chorują, gdy mierzymy się ze stratą członka rodziny, gdy nasze poczucie bezpieczeństwa jest zachwiane z powodu głodu, szerzących się chorób, kataklizmów etc.

Żyjemy w nieprzewidywalnym świecie. Tym, co jest stałe, co możemy zapewnić naszym dzieciom to bliskość, uwaga, odpowiadanie na ich potrzeby. Potrzebujemy więzi z drugim człowiekiem. Początkowo tą więź i bliskość zapewnia nam relacja z najbliższym opiekunem, najczęściej z mamą. Żyjemy otoczeni rodzicielską opieką niby bańką mydlaną, która ochrania nas. Dzięki więzi z rodzicem dziecko uczy się miłości i zaufania oraz tego gdzie może uzyskać wsparcie, jak budować relacje z innymi ludźmi i jak ich kochać. Nazywamy to przywiązaniem.

Bliska, satysfakcjonująca relacja jest źródłem poczucia bezpieczeństwa oraz sprawia, że czujemy się kochani. W przyszłości stanowi zasób, z którym już jako młodzi dorośli wchodzimy w świat i symbolicznie zachowujemy go w swoim sercu.

Jak możesz dzisiaj okazać miłość swojemu dziecku?

  1. Bądź uważna, spróbuj spojrzeć na świat oczami swojego malucha. Zachwyć się jak tak jak on dźwiękami jakie wydają zwierzęta, kolorami kwiatów, miękkością maskotki itp.
  2. Bądź obecna, dostrzegaj potrzeby dziecka i odpowiadaj na nie, czyli karm, przewijaj, przytulaj, baw się, uśmiechaj, usypiaj etc. 😉 w wypadku starszych dzieci będzie to głównie karm, przytulaj, baw się i uśmiechaj 🙂
  3. Zadbaj o siebie czyli karm, jedz, przewijaj 😉 a na poważnie pamiętaj, by zdrowo się odżywiać, by dobrze się wysypiać, by znaleźć czas na relaks i robienie tego, co lubisz.

Kochając siebie, okazujesz miłość swoim bliskim. Kochając siebie, masz więcej siły i energii, którymi możesz się dzielić z rodziną.

Zalecenia na dzisiaj: przytulajcie się mocno i uczcijcie to, że jesteście razem! Wspólna gra, wspólne gotowanie i jedzenie, malowanie, rysowanie i/lub majsterkowanie. Wspólny wieczór filmowy. O pomysłach na wspólne spędzanie czasu zapraszam Was do czytania w następnym poście.

Trzymajcie się ciepło!

Czego najbardziej potrzebują nasze dzieci dowiesz się tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.