W świecie relacji i wartości

To nie będzie kolejny wpis o sposobach na spędzanie czasu z dziećmi czy wskazówkach, które rozwiążą Wasze problemy rodzinne. Zastanowimy się co jest ważne dla Was jako rodziców. Przez lata wpaja się rodzicom, że mają wychowywać dzieci, wciąż na nowo tworzone są coraz to lepsze, skuteczniejsze metody wychowawcze. Powstaje mnóstwo książek, kursów o wychowaniu, które same w sobie nie są złe jednak mogą paradoksalnie utrudniać nawiązanie kontaktu z dzieckiem.

Od kiedy rodzice nie wiedzą jak postępować ze swoimi dziećmi? Od kiedy to jak wychowujecie swoje dziecko, zabawy w jakie się bawicie lub zabawki, które kupujecie są WAŻNIEJSZE od RELACJI z nim?

Być może spędzacie teraz więcej czasu ze swoimi dziećmi. To dobry moment by przyjrzeć się Waszym relacjom rodzinnym i pomyśleć, co możecie zrobić, by je wzmocnić. Być może z powodu pracy zdalnej, szybciej jesteście dostępni dla swoich dzieci, macie okazję częściej zjeść wspólnie posiłek, macie więcej czasu na zabawę. Myślę, że ten czas, którego być może macie teraz więcej dla rodziny, jest bardzo cenny. Z drugiej strony może generować więcej konfliktów i nieporozumień.

Do budowania relacji z dzieckiem potrzeba przede wszystkim Waszej OBECNOŚCI i CZASU. Mniej ważne jest to, w co będziecie się bawić i jakimi zabawkami. Ważniejsze jest to:

  • czy potraficie być razem ze sobą,
  • czy jesteście emocjonalnie dostępni dla swojego dziecka tzn. czy potraficie rozmawiać z nim o swoich uczuciach i dzielić się nimi oraz przyjmować uczucia, którymi chce się z Wami podzielić Wasze dziecko,
  • czy potraficie ze sobą rozmawiać,
  • czy słuchacie siebie nawzajem,
  • czy szukacie porozumienia i umiecie rozwiązywać konflikty,
  • czy jesteście wrażliwi na swoje potrzeby,
  • czy jesteście otwarci na POZNAWANIE Waszego dziecka,
  • czy wiecie co sprawia przyjemność i daje radość Wam i dziecku.

Proponuję byście w nadchodzących dniach zastanowili się co jest WAŻNE dla Was jako rodziców i co chcielibyście PRZEKAZAĆ swojemu dziecku.

Możecie zacząć od stworzenia hierarchii wartości, które cenicie w życiu. Wypiszcie pięć wartości, układając je od najważniejszej dla Was, aż do najmniej ważnej. Co jest dla Was najważniejsze: czy wolność, czy poczucie bezpieczeństwa, czy spokój, czy miłość? Czy jeszcze inne wartości, jakie?

Porozmawiajcie o tym, co udało Wam się ustalić. Co sprawia, że np. najbardziej cenicie w życiu miłość? Czy dla Was obojga ta wartość jest najważniejsza? W jaki sposób możecie przekazywać wybrane wartości swoim dzieciom? Jakie wspomnienia, wrażenia, chwile chcielibyście DZIELIĆ I TWORZYĆ razem z Waszymi dziećmi?

Możecie również porozmawiać o tym, jakimi rodzicami jesteście i jakimi chcielibyście być oraz co stoi na przeszkodzie byście byli takimi rodzicami jakimi chcielibyście być.

Każda rodzina jest inna i funkcjonuje inaczej. Nie ma uniwersalnych sposobów, które sprawdzą się w każdej rodzinie i które sprawią, że Wasza wspólna codzienność będzie szczęśliwa.

Jest jednak dobra wiadomość to Wy jesteście najlepszymi specjalistami od swojej rodziny. To wy jesteście odpowiedzialni za to jak się żyje w Waszym domu, co jest ważne, jakie zasady w nim funkcjonują, co można i czego nie można robić, jakie wyznaczycie granice, czy jesteście w nim szczęśliwi.

Powiem więcej, to Wy znacie odpowiedź na to czego potrzebujecie i co może sprawić by w Waszym domu częściej gościła radość, zrozumienie, wzajemne wsparcie i spokój.

Czasami spojrzenie osoby z zewnątrz, psychoterapeuty może pomóc przyjrzeć się temu jak funkcjonuje Wasza rodzina i spowodować pozytywne zmiany, które być może trudno Wam samym wprowadzić. Czasami wystarczą Wasze refleksje i wzajemna rozmowa.

O wartościach, które podnoszą jakość życia rodzinnego przeczytacie tutaj

Jeśli potrzebujecie wsparcia i inspiracji dot. Waszego życia rodzinnego, chcecie porozmawiać i przyjrzeć się temu jak funkcjonuje Wasza rodzina, jak się ze sobą komunikujecie, jak rozwiązujecie konflikty, co jest dla Was ważne, zapraszam Was do współpracy. Napiszcie do mnie, lub zadzwońcie w celu umówienia konsultacji on-line.

Pamiętajcie, tworzycie jedną drużynę i możecie razem tworzyć Wasze szczęście. Jestem tutaj, by towarzyszyć Wam w Waszej podróży.

Więcej o szczęściu w rodzinie znajdziecie tutaj

Trzymam za Was kciuki i do usłyszenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.