Jesteśmy bombardowani z każdej strony informacjami dot. koronawirusa. Nasze dzieci również. Wirus ma wpływ także na ich codzienność i funkcjonowanie.
Możesz tłumaczyć sobie, że przecież Twoje dziecko jest jeszcze małe i nie za wiele z tego rozumie. Nic bardziej mylnego. Małe dziecko tym bardziej potrzebuje Twojego wsparcia i rozmowy.
Choć wydawać by się mogło, że większość dzieci cieszy się, że nie musi chodzić do szkoły czy przedszkola, to jednak odczuwają brak kontaktu z rówieśnikami i nauczycielami. Dodatkowo nie mogą spotykać się z koleżankami i kolegami, nie mogą wychodzić na plac zabaw, do kina czy do parku.
Dzieci, podobnie jak my, musiały z dnia na dzień przyzwyczaić się do nowych warunków życia. Pocieszający jest fakt, iż zwykle znacznie łatwiej niż dorośli potrafią dostosować się do nowych sytuacji.
Jednakże nie dla wszystkich jest to łatwy proces.
Niektórzy myślą, iż brak rozmowy na temat koronawirusa ochroni dziecko przed niepotrzebnymi obawami. W dobie tak łatwego dostępu do informacji, Twoje dziecko już na pewno dość dużo wie na ten temat. Być może nie wszystko jest dla niego zrozumiałe, co może zwiększa jego niepokój. Twoim zadaniem jako rodzica jest wysłuchanie tego, co myśli i czuje w obecnej sytuacji oraz wyjaśnienie jak to tak naprawdę jest z tym wirusem.
Dziecko może odczuwać obawy i lęk związane z koronawirusem. Bardziej niż zwykle może być zachwiane jego poczucie bezpieczeństwa. Być może słysząc o zgonach z powodu koronawirusa, obawia się, że może zachorować i umrzeć lub, że któremuś z rodziców może się coś stać. Dlatego tak ważne jest rozmowa z nim na ten temat, szczególnie jeśli sygnalizuje chęć takiej rozmowy.
Jak rozmawiać z dzieckiem o koronawirusie? Jak możesz pomóc swojemu dziecku w tym czasie?
- Dziecko obserwuje przede wszystkim Twoje nastawienie do koronawirusa, obserwuje jak się zachowujesz, co o nim mówisz. Tak więc uważaj na swoje słowa, tak by Twój lęk nie udzielał się Twojemu dziecku.
- Oswój swoje obawy i lęki, tak by Twój spokój udzielał się domownikom.
- Porozmawiaj z dzieckiem o tym, co myśli o koronawirusie, co już o nim wie, jak czuje się z zaistniałą sytuacją. Oczywiście inaczej będziecie rozmawiać z małymi dziećmi, inaczej z nastolatkami.
- Do rozmowy z małymi dziećmi możesz wykorzystać materiały sporządzone przez psycholog Manuel Molinę Cruz, link do wersji polskiej znajduje się tutaj Materiały te są punktem wyjścia do rozmowy z dzieckiem na temat jego uczuć i myśli związanych z koronawirusem, tutaj odnajdziecie również podstawowe informacje dot. koronawirusa i tego jak zadbać o swoje bezpieczeństwo. Drukujcie i korzystajcie z pomocy 🙂
- Rozmowa z nastolatkami może dotyczyć tego, co czują i myślą o koronawirusie i sytuacji jaką wywołał, co jest dla nich ważne, w co wierzą, jaki mają światopogląd. Jest to również okazja dla Ciebie jako rodzica, by podzielić się swoimi myślami i uczuciami związanymi z tym tematem oraz tym w jaki sposób radzisz sobie z zaistniałą sytuacją.
Tak naprawdę epidemia w Polsce dopiero się zaczyna. Nie wiemy co przyniesie jutro. Paradoksalnie może to być czas, który zbliży Was do siebie, czas do rozmów na ważne tematy, których być może nie poruszacie na co dzień z dzieckiem.
Jeśli potrzebujesz wsparcia, nie potrafisz poradzić sobie ze swoimi obawami i emocjami lub zupełnie nie wiesz jak rozmawiać ze swoim dzieckiem na temat koronawirusa, proszę skontaktuj się ze mną. Wspólnie poszukamy rozwiązań Twoich problemów.
Jak budować relację z dzieckiem przeczytasz tutaj
Życzę Wam wspierających rozmów i bliskości jakie ze sobą niosą!