Macierzyństwo to relacja nie rola

Nierealistyczne oczekiwania i idealizowanie macierzyństwa

Wiele kobiet doświadcza bólu i zniechęcenia podczas macierzyństwa z powodu nierealistycznych oczekiwań. Odczuwają wstyd, poczucie winy, czuję się rozdarte w związku z tym, że nie są idealnymi matkami, że nie są wystarczająco dobre. Jednocześnie czują się mniej wartościowe, bo nie potrafią pogodzić bycia mamą z pracą zawodową, nie mają czasu dla siebie, czują się opuszczone i zniechęcone. Myślą, że istnieje ktoś taki jak „idealna matka”.

Macierzyństwo jest pięknym, wzbogacającym i wartościowym doświadczeniem jednak idealizujemy je na wiele sposobów. Idealizowanie macierzyństwa to nie to samo, co docenianie go. Docenianie oznacza, że uznajemy kogoś lub coś za wartościowe. Idealizowanie powoduje, że uznajemy coś za doskonałe lub lepsze niż jest w rzeczywistości. Macierzyństwo jest wartościowe, nie jest jednak czymś, co da Ci pełnię szczęścia.

Źródła idealizowania macierzyństwa

Matki powinny być doceniane za wkład jaki wnoszą w wychowywanie nowych pokoleń, jednak macierzyństwo nie powinno być idealizowane. Informacje idealizujące macierzyństwo, ukazujące je tylko jako cudowne doświadczenie, gdzie mama z dziećmi zawsze i wszędzie jest uśmiechnięta, potrafi jednocześnie dbać o dom, dzieci i być przy tym jeszcze piękna i oczywiście zawsze szczęśliwa. Takie obrazy są NIEREALISTYCZNE. Mają swe źródło nie tylko w historii, religii, ale również w kulturze, filmach, reklamach, social mediach, blogach dla mam. Cudowne, idealne imprezy urodzinowe, albo egzotyczne wakacje, gdzie wszyscy członkowie rodziny są uśmiechnięci od ucha do ucha, rodzinne zdjęcia z Instagrama, gdzie wszyscy są szczęśliwi, nikt nie płacze, nie marudzi, nie narzeka, nie jest zmęczony. Znacie to? Albo gwiazdy filmowe, które opuszczają szpital po porodzie w swoich super szczupłych dżinsach, w świetnej kondycji, piękne, z dobrym samopoczuciem.

Jesteśmy bombardowane informacjami jak być idealną matką. Media, kultura, religia mówią nam jak mamy być tymi „idealnymi matkami”. Wpaja się nam, że istnieje ktoś taki jak idealna matka. Prawda jest jednak taka, że miliony kobiet na świecie przeżywają swoje macierzyństwo na milion różnych sposobów na całym świecie. I to jest w porządku. Nie ma jednego właściwego sposobu na bycie matką. NIE MA KOGOŚ TAKIEGO JAK IDEALNA MAMA. KTOŚ TAKI NIE ISTNIEJE. Każda z nas popełnia mniejsze lub większe błędy. Dążenie do bycia idealną mamą rodzi poczucie frustracji, zniechęcenia, jest przyczyną obniżonego nastroju. Możesz być szczęśliwa taka jaka jesteś.

Macierzyństwo to relacja

Zamiast dążyć do bycia idealną matką, która nie istnieje, zacznijmy postrzegać macierzyństwo jako RELACJĘ nie ROLĘ społeczną. MACIERZYŃSTWO JEST RELACJĄ. Rola jest czymś określonym, opisanym, jest czymś co odgrywasz. Rola nie określa tego, kim właściwie jesteś. Relacja pozwala na bycie sobą, pokazanie siebie takim jakim jesteś, na ukazanie złożoności osób ją tworzących, Ciebie i dziecka, Waszych osobowości i indywidualności.

Zamiast starać się wypełniać standardy związane z byciem tzw. „dobrą matką”, zamiast skupiać się na byciu „dobrą matką”, przyjrzyjmy się JAKOŚCI PRZYWIĄZANIA jakie tworzymy z naszym dzieckiem. Pomogą nam w tym pytania takie jak np.: czy moje dziecko czuje się dostrzegane, zauważane i doceniane? Dzieci potrzebują relacji, przywiązania, miłości, nie idealnej matki.

Co stanowi o wartości kobiety?

Jak idealizowanie macierzyństwa wpływa na kobiety, które nie mają dzieci? Może powodować, że ich wkład w życie społeczne jest postrzegany jako mniej wartościowy. Po pierwsze i najważniejsze wartość kobiety tkwi w tym, że jest człowiekiem. Wartości kobiety nie określa jej status macierzyński. Kobieta jest tak samo wartościowym człowiekiem, gdy ma dzieci i kiedy ich nie ma. Kobiety posiadają nieograniczone możliwości uczestnictwa we wszystkich sferach życia ludzkiego. Macierzyństwo jest tylko jedną ze sfer życia.

Tacierzyństwo równie ważne jak macierzyństwo

W wyniku idealizowania macierzyństwa, odbiera się znaczenie i wartość byciu tatą. Tacierzyństwo ma znaczenie i jest równie ważne jak macierzyństwo. RODZICIELSTWO MA ZNACZENIE, DOCENIAJMY OBOJE RODZICÓW. TATA JEST RÓWNIE WAŻNY JAK MAMA. Jeśli jesteś tatą bądź partnerem dla swojej żony, wspieraj ją, bądź zaangażowany, uczestnicz w życiu rodziny. Każde życie jest wyjątkowe. Bądź ważny dla innych ludzi. Miej swój wkład w ich życie. Na tym polega bycie rodzicem.

Prawda o macierzyństwie i budowanie relacji

Przestańmy słuchać co mówią nam media, co powinnyśmy robić, by być idealnymi matkami. Macierzyństwo powinno być osadzone w prawdziwych realiach, powinno być przedstawiane takie jakie jest. A jest jednocześnie i piękne i wymagające. Daje dużo radości i satysfakcji, ale również zmęczenia i nieprzespanych nocy. To świetna zabawa ale i znudzenie i zmienianie pieluch.

W MACIERZYŃSTWIE CHODZI O RELACJE.

Każda kobieta jest wyjątkowa i wartościowa niezależnie od tego czy jest matką, czy nie. Kobieta to również nie jest rola do odegrania, to osobowość do odkrycia. Każda kobieta powinna być doceniana jako człowiek i mieć możliwości, by być jak najbardziej sobą we wszystkich sferach życia, również w macierzyństwie. Jej złożoność i wyjątkowość tworzą wyjątkowe relacje jakie buduje ze swoimi dziećmi, ale również z innymi ludźmi.

Pamiętaj, idealna matka nie istnieje. Liczą się relacje jakie potrafisz zbudować ze swoimi dziećmi i mężem. Liczy się to, co budujecie razem jako rodzina.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.