Przyjaźń uszczęśliwia!

Przyjaźń – dar i umiejętność zarazem. Jak dobrze jest mieć przyjaciela, przekonał się tak naprawdę tylko ten, kto go ma. Jak wielu ludzi pozostaje samotnych, bo brak im przyjaciół.

Jak wspominałam we wcześniejszym wpisie wdzięczne serce sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi. Dzisiaj idziemy o krok dalej mówiąc, że przyjaciele sprawiają, że jesteśmy szczęśliwsi. Przyjaźń uszczęśliwia!

Przyjaciel to ktoś, komu możemy ufać, ktoś kto nas wysłucha, kto służy dobrą radą i po prostu jest z nami. Kto lubi spędzać z nami czas. Razem z przyjacielem przeżywamy przygody, dzielimy się swoimi przemyśleniami, wątpliwościami, tym co dla nas ważne.

„Jest ktoś, przy kim mogę być sobą. Mogę opowiadać o moich marzeniach, pragnieniach i nadziejach, a także o zwariowanych pomysłach. Mogę płakać i głośno się śmiać. Mogę przetoczyć się przez pokój w szalonym tańcu. Mogę być szczęśliwy i nieszczęśliwy, pewny siebie i zupełnie z siebie niezadowolony. Nie muszę wkładać maski, lecz mogę być taki, jaki naprawdę jestem i jaki w danej chwili się czuje”. (R. Haak)

Początki przyjaźni mają swe źródło we wspólnej zabawie w udawanie, co zapewnia małym przyjaciołom poczucie bliskości i zaufania. Dzieci stają się przyjaciółmi kiedy czerpią przyjemność z bycia razem i dzielą się swoimi wymyślonymi światami. Jest to ważny czynnik rozwoju poczucia bliskości i stanowi podstawę prawdziwej przyjaźni. Zabawy wymyślane przez dzieci uczą również wymiany radosnych i smutnych przeżyć.

„Umiej być przyjacielem, znajdziesz przyjaciela.” ( I. Krasicki)

Z biegiem lat dowiadujemy się, że prawdziwy przyjaciel to osoba, której możemy powiedzieć praktycznie wszystko i mieć pewność, że mimo wiedzy o naszych wadach i niedociągnięciach, nie zostawi nas i wciąż będzie patrzeć na nas przychylnym okiem i życzyć nam dobrze. Jakim przyjacielem jesteś dla siebie i dla innych? Jakim przyjacielem jesteś dla swojego dziecka?

„Szanuj i pielęgnuj przyjaźni oraz dobre kontakty, oparte na wspólnych zainteresowaniach i poczuciu bliskości. Otaczaj się przyjaciółmi, którzy chcą Cię zachęcać do rozwoju, będą wspierać w mądrym życiu i wyślą komunikat, kiedy zabłądzisz lub zagubisz się” (E. Foley)

Doceńmy dzisiaj naszych przyjaciół. Podziękujmy im, że byli i są z nami w słoneczne i pochmurne dni. Podziękujmy za ich wsparcie i zachętę, za wysłuchiwanie naszych radości i smutków, za przytulasy i poklepanie po ramieniu. Podziękujmy za wspólny czas, kiedy razem się śmialiśmy, i kiedy zdarzało się nam płakać.

Jak by wyglądało nasze życie bez ludzi, którzy są naszymi przyjaciółmi? Bez osób, które wierzą w nas i są przy nas mimo naszych ograniczeń i ułomności? Które dają nam możliwość przeżywania wspólnie codzienności i radosnych chwil? Które znajdują dla nas czas i mają pomysły jak możemy spędzić go razem twórczo i inspirująco?

Co byśmy zrobili bez bliskich, którzy dodają nam skrzydeł i sił do walki? Którzy widzą w nas więcej niż inni są w stanie dostrzec, niż dostrzegamy my sami? Którzy zauważają i doceniają nasz potencjał i dodają nam sił do realizacji naszych pragnień i marzeń? Którzy pomagają nam stawać się lepszymi ludźmi?

Jacy bylibyśmy bez ludzi, którzy zdecydowali się widzieć w nas dobro i piękno? Którzy widzą siłę tam, gdzie my zauważamy tylko swoją słabość?

😍

😍

Opublikowany przez Marka Dragosza Niedziela, 26 stycznia 2020

Jestem wdzięczna za moich przyjaciół. Mam wielkie szczęście, że są częścią mojego życia. I myślę, że oni też mają to szczęście 😉

Dbajmy o naszych bliskich, dzielmy się dobrem, zauważajmy i odpowiadajmy na potrzeby ludzi wokół. Być może w taki sposób ktoś zyska w nas przyjaciela.

Pamiętaj, masz we mnie przyjaciela, jestem tu dla Ciebie! 🙂

Jeśli chcesz poznać moje sposoby na szczęśliwy dzień, zajrzyj tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.