Co daje czytanie książek Twojemu malcowi?

Pierwsze miesiące życia dziecka to intensywny czas rozwoju mózgu, ale również sygnalizowania potrzeb, poznawania świata i nawiązywania pierwszych relacji z otoczeniem. Twój maluch w okresie od 0-3 lat potrzebuje przede wszystkim Twojej obecności, czułości, bliskości i kontaktu. Dziecko czuje się kochane kiedy zaspokajasz jego potrzeby, przytulasz, zmieniasz pieluchę, karmisz, myjesz, uśmiechasz się, kiedy wspólnie spędzacie czas i “rozmawiacie”, śmiejecie się razem.

Wspólny czas może być okazją do aktywnego kontaktu z maleństwem, budowania z nim relacji dającej poczucie bezpieczeństwa poprzez opowiadanie oraz czytanie historii, czy to tych wymyślonych czy prawdziwych.

Twoje dziecko, mimo iż nie rozumie znaczenia słów, słyszy rytm i intonację głosu i prawdopodobnie uważnie słucha co do niego mówisz. Jego zdolności językowe kształtują się zanim zacznie budować pierwsze zdania. Codzienne czytanie pomaga mu przyswajać intonację i melodię języka. Podczas czytania książek zarówno dźwięk jak i obraz są dla malucha źródłem nowych informacji o świecie, usprawniają koordynację wzrokowo-ruchową i stymulują jego wzrok.

Około drugiego roku życia wspólne czytanie pomaga dziecku kojarzyć fakty, wnioskować i zestawiać przyczynę ze skutkiem. Podczas czytania budujemy relację, a to stwarza atmosferę bezpieczeństwa i zaufania do otaczającego świata. Czytanie może również uspokajać dziecko, o ile stanowi codzienny element dnia. W takim wypadku pomaga budować poczucie przewidywalności oraz wzmacnia więzi rodzinne.

Słuchając opowieści dziecko uczy się rozpoznawać i wyrażać swoje emocje, a także dostrzegać je u innych osób np. bohaterów opowieści. Czytanie pomaga porządkować wiedzę dot. norm społecznych, tego jak należy się zachować w danej sytuacji, uczy jak mówić o swoich potrzebach i jak je zaspakajać. Dziecko w wieku 2-3 lat poprzez czytanie dodatkowo nabywa umiejętności koncentrowania uwagi, zwiększa swój zasób słownictwa, zaczyna interesować się literami i słowami, interesuje go rymowanie. Czytanie rozbudza jego wyobraźnię i ciekawość.

7 korzyści z czytania książek małym dzieciom (0-3 lat):

  1. Wspólne czytanie pomaga budować i wzmacnia więź emocjonalną rodziców z dzieckiem, jest źródłem poczucia bliskości i bezpieczeństwa.
  2. Oglądanie ilustracji podczas czytania usprawnia koordynację wzrokowo-ruchową i stymuluje wzrok malucha, uczy koncentracji uwagi.
  3. Codzienne czytanie spokojnym głosem buduje poczucie przewidywalności i wzmacnia przynależność do rodziny.
  4. Czytanie wspomaga rozwój mowy poprzez przyswajanie melodii i intonacji języka.
  5. Poprzez czytanie dziecko nabywa wiedzy o otaczającym świecie oraz normach i zasadach społecznych i oczekiwaniach innych ludzi.
  6. Czytanie książek uczy jak mówić o swoich potrzebach i jak je zaspokajać, wspomaga również rozwój emocjonalny dziecka.
  7. Czytanie pomaga dziecku kojarzyć fakty, wnioskować i łączyć przyczynę ze skutkiem.

W naszej biblioteczce dziecięce znajdziecie:

“Z Jezusem przez Biblię” Sally Lloyd-Jones,

“Pierwsze wiersze dla…” pod redakcją Katarzyny Humieniuk i Gabriela Dul,

“Moja pierwsza książka emocje” Chiara Proddi,

“Gdzie mieszka szczęście” Barrego Timms’a,

“Wierszykowa wiosna” Danuty Gellnerowej,

“Najpiękniejsze baśnie świata” opracowane przez Stefanię Leonardi Hartley.

W języku angielskim “I will always love you” Paeony Lewis i “Hello Jemima” Beatrix Potter.

Oczywiście często korzystamy z książeczek kontrastowych, do których sama wymyślam opowieści.

Mamy również książeczkę “Moje pierwsze 100 słów” jednak w moim odczuciu zawiera zbyt dużo obrazków przez co trudno skupić dziecku uwagę i często niepotrzebne zdrobnienia słów. Ponadto są to rysunki, a w moim odczuciu dzieci preferują to co jest prawdziwe.

Dlatego stworzyłam serię książek w oparciu o metodę Montessori, gdzie można znaleźć słowa lub proste wyrażenia razem ze zdjęciem. Dostępne tytuły: “Cieszę się kiedy…” (o tym co lubię robić w domu i o tym gdzie czuję szczęście), “Poznaję kolory i owoce”, “Poznaję warzywa”, “Poznaję zwierzęta w lesie”, “Poznaję zwierzęta Afryki”. Proste wykonanie sprzyja rozwojowi językowemu i poznawczemu, a także ćwiczy koncentrację. Dodatkowo książki “Cieszę się kiedy..” wzmacniają więzi rodzinne, pomagają dzielić się przyjemnymi emocjami i wspominać miłe chwile. Mam dla Was niespodziankę. Wybierz jeden tytuł książki i napisz do mnie, a otrzymasz ją za darmo w formie ebooka 🙂

W Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich nie pozostaje mi nic innego jak życzyć Wam miłej wspólnej lektury (o ile już nie miała miejsca) i cudnych chwil razem podczas czytania. Uczcijmy razem ten dzień przy książce 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.