Co daje szczęście Grekom?

Grecja, kraj słońca, błękitnego morza, oliwek, mitów i antycznych zabytków…

Wspominam wakacje na Krecie, piękne skaliste zatoki, kolorowe, egzotyczne kwiaty, ciepłe morze, drobne kamyki pod stopami na plaży, różowy piasek na Balos, upalne słońce i meze – greckie przekąski, mniam! I greckie powiedzonko, którym przewodnik przywitał nas na początku pobytu: “siga, siga” czyli “powoli, spokojnie”, mamy czas.

Czas płynie inaczej w Grecji, wolniej, leniwiej i przez to też szczęśliwiej, szczególnie dla zapracowanych turystów przyjeżdżających tu na wakacje. Chwilo trwaj!

Grecki sposób na szczęście kryje się w słowie “meraki”, które odnosi się do “precyzji, oddania i głębokiej koncentracji”. “Meraki” polega na pełnym angażowaniu się w to, co się robi całym sobą, całym sercem, z troską i pasją. Taka postawa wiąże się ze starannym poszukiwaniem szczęścia. Chodzi o to, by rzeczy robić dokładnie, powoli, z uwagą, miłością i właśnie to jest podstawą greckiego szczęścia.

Najkorzystniej jest, gdy to czym zajmujemy się na co dzień daje radość. W życiu jednak bywa różnie i dlatego jeśli praca jaką wykonujesz wydaje się mozolna i syzyfowa, posiadanie pasji może ubogacić twoją codzienność. Oddawanie się pasji będzie związane z “meraki”. Zrób coś co lubisz starannie i z uwagą.

Idea “meraki” wiąże się również z ogólnym podejściem Greków do szczęścia. Nawet codzienne, pobieżne kontakty międzyludzkie są pełne troski i miłości. Częste spotkania z rodziną i przyjaciółmi, długie rozmowy, godzinne pożegnania ze znajomymi zwiększają poziom szczęścia Greków. Nie spieszą się, są obecni tu i teraz, cieszą się chwilą.

Wypróbuj w nadchodzącym tygodniu greckiego przepisu na szczęście. Potrzebujesz 5-ciu składników:

1. Znajdź chwilę w ciągu dnia, by wyłączyć telefon i skupić się na twórczym działaniu. To może być cokolwiek, co lubisz robić, co jest twoją pasją lub mogłoby nią być jak np. pieczenie ciast, rysowanie, malowanie, robótki ręczne, sadzenie kwiatów w ogrodzie, majsterkowanie.

2. Zorganizuj kolację dla najbliższych. Bądź obecny tu i teraz i ciesz się smakiem “meze” lub innymi przekąskami przygotowanymi z sercem i uwagą razem z rodziną i przyjaciółmi. Nie patrz na zegarek podczas tego spotkania, po prostu bądź, delektuj się chwilą i rozmawiaj tak długo jak masz ochotę.

3. Czerp radość ze swoich pasji. Jeśli jeszcze nie odnalazłeś swojej pasji, poszukaj jej, wypróbuj rzeczy, które zawsze chciałeś robić.

4. Skup się na jednym zadaniu. Wykonaj je precyzyjnie, z głęboką koncentracją, z sercem i przeżyj na własnej skórze “meraki”.

5. “Siga, siga”, zwolnij, odetchnij.

W każdy poniedziałek będę podsyłać Wam kolejne przepisy na szczęście według różnych kultur. Zapraszam cię do ich przetestowania, być może uczynią twój tydzień ciekawszym i szczęśliwszym.

Tymczasem, zachęcam cię do wypróbowania w tym tygodniu greckiego przepisu na szczęście.

A więc wyłączam komputer i do dzieła!

Więcej o sposobach na szczęście w różnych kulturach dowiesz się tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.