Ciąża stan błogosławiony?!

Cudownie jest być w ciąży prawda? Ciągle chce ci się spać, szybko się męczysz. Wejście na drugie piętro po schodach stanowi wyczyn niczym zdobycie Mont Everestu. Szczególnie na początku ciąży różne zapachy wywołują mdłości. Nie ważne, że perfumy męża pięknie pachną. Już przestały, w rzeczywistości chce ci się od nich wymiotować. Bolą cię plecy, nogi puchną, piersi również, męczy zgaga, ciągle biegasz do toalety etc. etc. Co kobieta to inna mieszanka “błogosławionych objawów” 😉

W czasie swojej ciąży zastanawiałam się skąd się wzięło to pojęcie “stan błogosławiony”? Myślałam: jeśli błogosławieństwem ma być uczucie zmęczenia i mdłości to nie chcę takiego “błogosławieństwa”!

W czasie ciąży zmienia się nasze ciało.

Następuje zmiana wielkości macicy. Z narządu o masie 70 g i pojemności kilku mililitrów macica zmienia się w ciągu 9 miesięcy do narządu ważącego około 1 kg, o pojemności średnio 5 litrów !!!

Zwiększa się również ilość osocza we krwi aż o 30-50% w porównaniu do stanu przed ciążą, a także objętość krwi, jaką przepompowuje jedna z komór serca w ciągu minuty aż do około 40% !!!

Zwiększa się pojemność oddechowa i minutowa, osiągając w okresie okołoporodowym wartości o około 40% większe niż sprzed czasu ciąży !!!

Zmniejsza się czynność motoryczna żołądka, kwasowość soku żołądkowego oraz słabnie perystaltyka jelit. Wydolność dolnego zwieracza przełyku również się zmniejsza, co sprzyja wystąpieniu zgagi czyli uczucia przykrego pieczenia.

Objętość nerek u kobiet w ciąży zwiększa się o ponad 30%, a między 16. a 20. tygodniem ciąży, przepływ krwi przez nerki zwiększa się nawet do 75% w porównaniu z czasem sprzed ciąży !!!

Zmiany występują również, a może przede wszystkim w układzie hormonalnym, a także układzie ruchu, metabolizmie etc.

I to ma być stan błogosławiony?!

Do tego dochodzi jeszcze szereg zmian psychologicznych.

10 rzeczy stanowiących wyzwanie w czasie ciąży to:

  1. adaptacja do nowej roli matki,
  2. obawy związane z byciem rodzicem po raz pierwszy,
  3. troska o prawidłowy rozwój i zdrowie dziecka,
  4. ambiwalencja w stosunku do ciąży, “mieszane uczucia”, również u kobiet, które bardzo pragnęły mieć dziecko – z jednej strony doświadczanie radości z drugiej obawy i poczucie straty związane ze zmianą życia,
  5. stres, lęk, zmiany nastroju – wybuchy złości i płaczu na przemian z doświadczaniem wielkiej radości i śmiechu do łez ,
  6. obawy związane ze współżyciem seksualnym w czasie ciąży,
  7. poczucie, że jest się mniej atrakcyjną, niż przed ciążą (mimo iż zwykle to nie prawda),
  8. negatywne odczucia związane ze zmianą sylwetki ciała, pojawianiem się rozstępów i/lub żylaków,
  9. obawy dot. przebiegu ciąży i porodu,
  10. zmaganie się z oczekiwaniami otoczenia dot. ciąży, porodu i macierzyństwa, z naciskami ze strony rodziny, lekarzy, znajomych.

Wow, trochę dużo tych zmian w tak krótkim czasie. I temu wszystkiemu ma sprostać jedna kobieta?!

Tak, drogie Panie jesteśmy bohaterkami i robimy to od tysięcy lat!

Wszystko przez co teraz przechodzisz jest niemałym wysiłkiem i wielkim osiągnięciem dla twojego organizmu. Dlatego proszę, niezależnie od tego, co teraz przeżywasz, jakie uczucia i myśli ci towarzyszą, bądź dla siebie wyrozumiała i daj sobie czas. Czas, by zaakceptować nową sytuację i przyjąć wszystkie te zmiany. Czas by poukładać siebie na nowo – wyznawane wartości, pragnienia, myśli, uczucia. Jak widzisz ciąża to czas burzliwych zmian. Dlatego bądź dla siebie dobra.

Zachodzące w nas zmiany to tylko jedna strona tej opowieści.

Druga strona to dziecko, które rozwija się w twoim łonie. Codziennie zmienia się, rośnie i przybiera na wadze. Uczy się nowych rzeczy, doświadcza twojej bliskości. Czuje się kochane i bezpieczne w twoim brzuchu. Te wszystkie zmiany jakie zachodzą w twoim organizmie służą rozwojowi nowego życia, twojego dziecka.

Może podczas wizyty u lekarza mogłaś usłyszeć bicie jego maleńkiego serca lub zobaczyć zarys ciała, rączki, nóżki, maleńkie stópki, głowę, kręgosłup. To wszystko powstało z dwóch połączonych razem komórek !!! Czy to nie jest cud?

Ok, przyznajesz, że to niesamowite i niezwykłe, i że ciężko ci to w pełni zrozumieć. W twoim brzuchu nowy człowiek. Czujesz jego ruchy, kopie, śpi, ma czkawkę, porusza rączkami. Czy to nie jest błogosławieństwo?

Ciąża, “stan błogosławiony”, wielkie wyzwanie dla twojego organizmu i samopoczucia, dar życia dla twojego maleństwa. Błogosławieństwo to nowe życie w nas, dosłownie i w przenośni. Bo wraz z narodzinami twojego dziecka rodzisz się nowa Ty – silniejsza, bardziej świadoma, obecna, akceptująca, bogatsza o nowe doświadczenia, piękniejsza – KOBIETA, MATKA – dająca życie, o ile pozwolisz sobie świadomie przeżyć ten czas wraz z jego blaskami i cieniami.

Podczas ciąży zmienia się nie tylko Twoje ciało, ale również sposób patrzenia na świat, zmieniasz się Ty sama – Twoje uczucia, pragnienia, myśli. Powstaje nowe życie w tobie i ty otrzymujesz nowe życie. I w tym tkwi piękno ciąży, w zmianach które są źródłem nowego życia.

To wszystko, co teraz doświadczasz minie, wykorzystaj czas, który masz teraz. Zadbaj o siebie i swoje maleństwo. Co środę będę dzielić się z Wami jak uporać się z wyzwaniami pojawiającymi się w ciąży, ale również jak przeżyć ten czas by przynosił ci radość i był źródłem szczęśliwych wspomnień.

Dbajcie o siebie kochane Mamusie!

Więcej o relacji dziecka z mamą dowiesz się tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.