5 kroków by twoje dziecko stało się dobrym człowiekiem

Mamo, tato pomóż swojemu dziecku dostrzec dobro w sobie. Jak możesz to zrobić? Człowiek, szczególnie mały człowiek postępuje zgodnie z tym jak widzą go osoby znaczące czyli rodzice, najbliżsi opiekunowie, nauczyciele. Istotne jest to z czyją opinią o sobie dziecko się utożsami, komu uwierzy, że dobrze je zna, czyj obraz siebie uzna za prawdziwy.

Jeśli ma wierzyć w siebie, musi spotkać kogoś, kto w nie uwierzy – dostrzeże jego możliwości, wartość, mocne strony. Słowa, które słyszy stają się jego myślami, myśli zamieniają się w czyny i tworzą przyzwyczajenia, a z nich powstaje charakter. Negatywne myśli o innych wywołują nieprzyjemne uczucia jak gniew, smutek, złość, zaś pozytywne myśli przyjemne uczucia jak miłość, radość, zadowolenie.

W dorosłym życiu, to co myślimy o innych zależy przede wszystkim od nas samych, my jesteśmy panami swoich myśli. Nie mamy kontroli nad tym co dzieje się wokół nas, na nasze otoczenie, ale mamy wpływ na to jak reagujemy na to, co się dzieje wokół nas. Mamy wpływ na to, co myślimy o innych ludziach. Jednak podobnie jak u naszych dzieci, nasz obraz samego siebie został ukształtowany pod wpływem tzw. znaczących dorosłych czyli osób, które były dla nas ważne w dzieciństwie.

Jeśli dziecko ciągle słyszy, że jest “leniwe”, “niegrzeczne” zaczyna wierzyć w te słowa i będzie starało się spełnić oczekiwania otoczenia, co do swojego zachowania, czyli będzie się tak zachowywać. Jeśli jako rodzic nie akceptujesz swojego dziecka i uważasz, że jest “do niczego”, prawdopodobnie będzie ono zachowywać się tak, by potwierdzić twoje myśli o nim. Badania potwierdzają, że “spostrzegania innych jako wrogich prowadzi do tego, że takimi się stają” (Cancini, Manenti, 2002). Potwierdza to również mechanizm samospełniającej się przepowiedni.

Jeśli chcesz, by twoje dziecko było godne zaufania, miało wiarę w swoje możliwości, było dobre i dostrzegało dobro w innych ludziach, ważne jest byś obdarzył je zaufaniem, wiarą i nauczył je jak dostrzegać mocne strony w sobie i u innych ludzi.

W jaki sposób możesz to zrobić? Poniżej przedstawiam pięć kroków, które pomogą ci zrealizować ten cel.

  1. Ćwicz umiejętność dostrzegania dobrych cech, umiejętności, zasobów u innych ludzi -sąsiadów, współpracowników, znajomych, członków rodziny. Jak postrzegasz innych ludzi? Na co zwracasz uwagę podczas rozmowy z drugim człowiekiem? Doszukujesz się w nim pozytywnych stron, czy zwracasz uwagę na jego słabości, wady? Dostrzegasz możliwości jakie ma przed sobą czy błędy jakie popełnił? Koncentrując się na poszukiwaniu dobrych cech u ludzi na co dzień, dużo łatwiej będzie Ci dostrzec dobre strony również u swojego dziecka. Bądź dla siebie wyrozumiały. Umiejętność dostrzegania dobra wymaga czasu i praktyki. Dodatkowo pozytywne myślenie o innych zwiększy twoje poczucie szczęścia.
  2. Zastanów się, co myślisz o swoim dziecku. Jakimi przymiotnikami określiłbyś jego zachowanie? Chodzi o sformułowania, których najczęściej używasz opisując jego zachowanie.
  3. Spróbuj inaczej nazwać dotychczasowe zachowanie twojego dziecka. Zamiast myśleć, że jest “niegrzeczne” poszukaj innych możliwych opcji jego zachowania. Może jest po prostu “ruchliwe” lub “ciekawe”.
  4. Zastanów się jakie niezaspokojone potrzeby kryją się za tym jak się zachowuje twoje dziecko. Czy potrzebuje więcej uwagi, zainteresowania, czy czuje się bezpiecznie, czy jest wyspane, czy jest głodne wiedzy i ma potrzebę poznawania świata etc.?
  5. Skup się na mocnych stronach swojego dziecka, zastanów się co lubi robić, co sprawia mu przyjemność, jakie ma pozytywne cechy, w czym jest dobre. Wzmacniaj te zachowania poprzez pochwały np. “widzę, że lubisz rozwiązywać zadania z matematyki, brawo!”, “wierzę, że dasz sobie radę”, “dla mnie jesteś kimś niebywale dobrym”, “masz wiele niezwykłych cech jak odwaga, empatia”, “wiem, że jesteś mądry i dobry”. Chodzi o to, by nie chwalić bez powodu, ale by wypowiedzi rodzica wyrażały to, co faktycznie dostrzega w dziecku i co w nim podziwia oraz wiarę w jego możliwości. Jeśli nie masz tej wiary, słowa nie wystarczą i nie będą miały mocy sprawczej w odniesieniu do zmiany zachowania twojego dziecka. Jeśli natomiast naprawdę wierzysz i dostrzegasz dobro w swoim dziecku, twoja postawa i słowa będą umacniać w nim pozytywny obraz siebie. Potrzeba tylko trochę czasu byś zobaczył pozytywne zmiany w jego zachowaniu.

“Jeśli w drugim człowieku dostrzeżemy zło, będziemy je prowokować, aż pokaże swe oblicze. Podobnie, jeśli zobaczymy dobro, zrobimy wszystko, aby otrzymać dowód jego istnienia” (Allport)

Dajcie znać, jak wam idzie korzystanie ze wskazówek i jakie zmiany zauważacie w sobie i waszych dzieciach. Trzymam kciuki za wasze szczęście.

O tym czego potrzebuje twoje dziecko dowiesz się tutaj i co możesz dać swojemu dziecku tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.